Co to znaczy, że dom jest budowany ,,pod klucz"?
W ofertach sprzedaży domów z rynku wtórnego, jak i nieruchomości od deweloperów coraz częściej można spotkać się ze sformułowaniem „pod klucz”. Jest to pewna forma standardu, która powinna obejmować wybrane prace wykończeniowe. Czego możemy spodziewać się w domu wykończonym „pod klucz”? Dowiesz się tego z poniższego wpisu.
Różnice między poszczególnymi standardami
Potencjalni nabywcy domów i mieszkań poszukiwania rozpoczynają od przeglądania ogłoszeń. Pierwszej selekcji dokonują na podstawie różnych czynników – przede wszystkim metrażu, lokalizacji, ceny i poziomu wykończenia domu. Ze względu na łatwiejszą identyfikację wykończenia wnętrza nieruchomości, w obiegu funkcjonują nazwy, dzięki którym nabywcy wiedzą, czego mogą się spodziewać. Stan surowy oznacza, że dom ma ściany i dach, lecz pozbawiony jest okien, drzwi i instalacji. Stanem deweloperskim określa się domy, które mają drzwi zewnętrzne, okna, parapety, tynki, podłączone media, wentylację oraz ewentualnie inne wykończenia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że ten termin nie funkcjonuje w Europie Zachodniej i USA, dlatego deweloperzy traktują go dość elastycznie. Ostatnim standardem wykończenia są domy „pod klucz”. W ten sposób nazywa się nieruchomości, do których nowy właściciel może wprowadzić się od razu po otrzymaniu kluczy.
Wykończenie „pod klucz”
Dom „pod klucz” musi być w pełni funkcjonalny. Oznacza to położone podłogi i wykończone ściany, łazienkę wraz z zamontowanymi urządzeniami sanitarnymi, kuchnię z meblami i urządzeniami AGD, drzwi wewnętrzne, szafy wnękowe oraz ewentualnie inne meble i dodatki. Bardzo często wykończenie „pod klucz” jest dodatkowo kategoryzowane ze względu na poziom wykończenia, jakość użytych materiałów i koszty z tym związane. Podstawowa wersja pozwala na zamieszkanie tanim kosztem, lecz wyposażenie jest minimalne. Wersja rozszerzona przeważnie jest lepiej wyposażona i wykonana z materiałów wyższej jakości. Najlepiej prezentuje się wersja premium. Z jednej strony dom „pod klucz” jest atrakcyjny dla nabywców, którzy nie muszą na własną rękę dokonywać kosztownych i czasochłonnych robót, lecz z drugiej daje to deweloperom możliwość windowania cen.
Czy to się opłaca?
W niektórych przypadkach zakup domu w stanie surowym lub deweloperskim, a następnie samodzielne opracowanie jego wykończenia przez firmę budowlaną będzie bardziej opłacalne niż zakup w całości wykończonego domu. Nie jest to jednak regułą. Najlepiej jest porównać koszty prac, które uwzględnił deweloper z ceną, jaką zaoferuje wybrana ekipa. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość samodzielnego wykonania aranżacji, doboru materiałów i sprzętów. Minusem natomiast jest czas, jaki trzeba poświęcić na zakupy i wybrane prace, co wydłuża okres zamieszkania. Domy w stanie „pod klucz” są droższe, jednak mają już wszystko w pakiecie.